Programme

 

Programme Timetable (see below)

Plenary Sessions and Table Talks Overview

ArtSHARES Detailed Programme

Open Space Detailed Programme


For PDFs of the full print programme or map and timetable please see the "Downloads" sidebar to the right.

 

Programme Timetable


Thursday 8 November

10.30 - 18.00 Registrations
(Halle E Foyer)

09.30 - 13.00 ArtSHARES: SHARE Dissemination Session
Keynote Speaker:  Ute Meta Bauer 

Registration required.

For detailed programme click ArtSHARES above.

(Leopold Museum Auditorium, Foyer and Arena21)

14.00 - 15.00 Opening Session
Welcome Speeches and Performances
(Halle E)

15.00 - 16.00 Art Knows - Part 1 Session
Speakers: Gerald Bast and Hito Steyerl
(Halle E)

16.00 - 17.00 Table Talks 1
(Halle E, Ovalhalle, Arena21)

17.00 - 18.00 Art Knows - Part 2 Session
Speakers: Mick Wilson and Matthias Horx
(Halle E)

20.00 - 23.00 Dinner Reception
(Festsaal-City Hall Vienna)
 

 

Friday 9 November

09.00 - 10.00 Coffee and registration
(Halle E Foyer)

10.00 - 12.00 Art Questions Session
Speakers: Jeanne van Heeswijk, Peter Weibel, and Isabel Mundry
(Halle E)

12.00 - 13.00 Table Talks 2
(Halle E, Ovalhalle, Arena21)

13.00 - 14.30 Lunch
(MUMOK Hofstallung)

14.30 - 16.15 Art Matters Session
Speakers: Raumfaltung group: Laura Popplow,
Lena Freimüller, Therese Schuleit
Gerhald Treml
Shady El Noshokaty;  Maria Aiolova-Terraform One
(Halle E)

16.15 - 17.15 Table Talks 3
(Halle E, Ovalhalle, Arena21)

17.15-18.00 Closing Speech
Speaker: Yoko Ono
(Halle E)

18.00 - 18.30 Closing Plenary
Speakers: Klaus Jung and Gerald Bast
(Halle E)

21.00 - 01.00 Party
(MUMOK Hofstallung)


Saturday 10 November

09.00-09.30 Coffee and registrations
(Leopold Museum Auditorium Foyer)

09.30 - 13.00 ELIA General Assembly
(Leopold Museum Auditorium)

For detailed programme click ELIA General Assembly above.

14.00 - 17.00 Open Space Programme

14.00-17.00 Open Floor Podium for Delegate Presentations
(Halle E)

14.00-15.30 Parallel Sessions:

Thematic Session: Making Differences
(Leopold Museum Auditorium)

Network Session: FEDEC
(Lounge)

Network Session: EPAS and ENCEPA
(Baroque Suite B)

ELIA Session: EQ-Arts - Quality Review
(Baroque Suite C)

ELIA Session: New European Funding Programmes
(Baroque Suite A)

15.30-17.00 Parallel Sessions:

Network Session: PARADOX – Fine Art European Forum
(Baroque Suite A)

Thematic Session: PEEK
(Leopold Museum Auditorium)

Discipline Session: Conservation and Restoration
(Baroque Suite C)

Discipline Session: Musical Theatre
(Baroque Suite B)

15.30-17.30 Discipline Session: Dance
(Lounge)

17.00-18.00 Parallel Sessions:

Discipline Session: Audiovisual Communication
(Leopold Museum Auditorium)

ELIA Session: NEU NOW Festival Presentation
(Baroque Suite A)

Thematic Session: In-between-ness
(Baroque Suite B)



 



Beulingstraat 8
1017BA Amsterdam
The Netherlands

Phone nr. +31(0)20 330 1116
Email: info@elia-artschools.org

Office hours:
Monday - Friday from 09.30 - 17.30


ELIA's activities are funded with support of the European Commission. The website reflects the view only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
supporting members
Site by Gopublic